Rozdíl mezi holemi na Nordic Walking a turistickými holemi

28.08.2017

Rozdíl naprosto fatální.

Pokusím se zásadní rozdíly mezi holemi vysvětlit, protože zde je neznalost na škodu. Pokud se chcete naučit a provozovat Nordic Walking, je koupě turistických holí zbytečná investice. Turistická hůl má na hlavici úchyt pro upevnění na ruku ve tvaru prostého poutka, což také předurčuje její využití - je to hůl oporová. To znamená, že se o ni opíráme a slouží nám pouze jako stabilizační prvek (bod). Používá se např. v horském terénu a to především při transportu nákladu. Na hole se pak přenáší část váhy, ale pouze staticky. Nebo je využívají senioři či lidé, mající problém s držením rovnováhy. Ale i pro ty je ze zdravotního hlediska vhodnější používat NW hole. Některé turistické hole mají na své špičce botky, které se tváří jako botky pro NW. Turistické hole však většinou mají botku symetrickou (kulatou) a opíráme se o ně kolmo proti zemi, to znamená, že hole zapichujeme před tělem. Většinu turistických holí poznáte při vyzkoušení snadno podle mechanismu tlumení nárazů - při opření cítíte, že tlačíte přes pružinu a ne rovnou do tvrda.

Nordic Walking technika se s turistickými holemi provozovat příliš úspěšně nedá, protože je potřeba ji svírat v ruce, zatímco NW hůl se z ruky vypouští a opíráme se do ní prostřednictvím rukavičky, která nám ji stále drží v poloze, kdy ji můžeme dlaní kdykoli sevřít. Jedná se o hole, které se využívají dynamicky, tedy jejich pomocí posunujeme tělo vpřed. Zapichujeme je za tělem a opíráme se o ně ve sklonu (ve sklonu jsou hole). Hroty holí jsou opatřeny odnímatelnými botkami. Jejich tvar je přizpůsoben tak, aby právě ve sklonu měly ideální kontakt s podložkou (zemí) a dobře drží v terénu. Botky musí být nasazeny ve správné poloze. Toto U správných NW holí neexistuje žádný mechanismus tlumení nárazů, protože tlumení by chodci ubíralo část odpichovací energie, kterou by pohltila zbytečně pružina.

Rozdíl je také v ceně holí. Kvalitní hole pro Nordic Walking nekoupíte za pětistovku - skutečně nikde. Turistické hole se dají pořídit levněji než hole na NW, nicméně jsou použitelné jen k účelům popsaným výše.

Pokud si nejste při nákupu jisti, tak nekupujte a konzultujte s námi - rádi zdarma poradíme.

A pochopitelně hole máme i k prodeji, zasíláme kamkoli v rámci ČR.


Hole pro Nordic Walking


Hole Trekové